Chrzest Święty to bardzo ważne wydarzenie na ścieżce życia dziecka ale również Waszej – rodziców. Poprzez ‚obmycie wodą’ oraz ‚słowo’ Wasza pociecha staje na początku drogi ku wierze. 

Podczas takiej uroczystości na pewno dosięga Was stres i nadmiar adrenaliny, a przecież pragniecie by wszystko wyszło i potoczyło się jak najlepiej. Nie możecie natomiast pozwolić aby stres Was zdominował, gdyż będzie to widać na zdjęciach.

W tym wpisie przedstawię Wam kilka wskazówek jak zminimalizować napięcie stresu przed wydarzeniem Chrztu Świętego oraz w jaki sposób możemy sobie wzajemnie pomóc podczas wykonywania tego rodzaju sesji. 

Mam wielką nadzieję, że poświęcicie kilka minut na przeczytanie tego poradnika i artykułu, który pozwoli Wam zrozumieć moją pracę oraz ułatwi Wam przygotowanie się do tego dnia.

Ze swojej strony możesz podpytać duchownego na spotkaniu jak w tej parafii przebiega uroczystość Chrztu Świetego. Fotografowałam już sporo chrztów i wiem że w każdy kościele obrzęd chrztu wygląda troszkę inaczej. Jeśli uznasz za stosowne możesz również wspomnieć duchownemu  że podczas uroczystości chrztu będzie towarzyszyć Wam fotografka – posiadam  legitymację uprawniająca mnie do fotografowania celebracji liturgii . 

Moja obecność

Gdy będę Wam tego dnia towarzyszyć, postaram się być jak najmniej widoczna. Mimo mojej obecność, bardzo Was proszę abyście zachowywali się swobodnie i naturalnie. Nie przestawiajcie rozmawiać, nie krępujcie się, nie ograniczajcie swoich ruchów, niech te chwile trwają w najbardziej naturalny sposób.

Ja wyłapie dla Was piękne momenty, uśmiechy, wzruszenia – tylko pozwólcie aby one trwały, nie krępujcie się. 

 

Dzień w którym odbywać się będzie Chrzest Święty 

możemy rozdzielić na trzy części:

  • Przygotowania w domu 
  • Ceremonia Chrztu Świętego w Kościele
  • Uroczyste przyjęcie

 

Przygotowania do Chrztu Świętego w domu

Aby uwiecznić dla Was zdjęcia z przygotowań w domu, przyjeżdżam do Was mniej więcej jedną godzinę przed planowaną Mszą Świętą w Kościele. 

Pierwsze zdjęcia jakie wykonuje obejmują detale związane z tą uroczystością. Dlatego bardzo Was proszę, abyście przygotowali uroczyste ubranka, buciki, świece, szatki oraz łańcuszki w pomieszczeniu w którym będziecie ubierać. Jeśli pokój jest mały, to proponuję Wa, aby zdjęcia z przygotowań były robione w salonie lub w sypialni gdzieś gdzie będziemy mieć największy dostęp do światła dziennego. Proponuję taką opcję, ponieważ podczas ubierania Waszej pociechy może brać udział klika osób, a przecież nie chcemy dopuścić do tego aby każdy się między sobą przepychał i na zdjęciach panował chaos. 

Pamiętajcie kochani też o tym, aby w pomieszczeniu w którym będziemy wykonywać zdjęcia z reportażu nie znajdowały się niepotrzebne rzeczy, które zaczną przykuwać uwagę na zdjęciach – jeśli nie chcecie czegoś na zdjęciach – schowajcie.

 Jak wspomniałam wyżej będziemy wspólnie wykonywać z tego dnia reportaż, czyli udokumentujemy wydarzenia i chwile takimi jakimi one są naprawdę. Co się z tym wiąże nie będę usuwać i nie wklejać nic do zdjęć w późniejszym etapie obróbki. 

Dobrze rozplanuje swój czas przed dotarciem do Kościoła, jest to bardzo ważna kwestia. Zostawcie sobie mały zapas na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, takich jak; korki, zmiana pieluch, omyłkowy zjazd w złym kierunku. Nie chcecie przecież dodawać sobie niepotrzebnego stresu.

Przebieg Chrztu w Kościele Katolickim

W zależności od pakietu na jaki się zdecydujecie, przed Kościołem to może być nasze pierwsze spotkanie. Oczywiście sprawa jest banalnie prosta, jeśli widzieliśmy się już na przygotowaniach u Was w domu. Jeśli natomiast jest to nasze pierwsze spotkanie, to przed Kościołem będę na Was czekać około 15 minut przed rozpoczęciem Mszy Świętej.

Po dojechaniu na umówione spotkanie, telefonicznie uzgodnimy punkt orientacyjny, aby się bezproblemowo i łatwo zlokalizować.

 

Jeśli to możliwe, to proszę nie zabierajcie ze sobą do Kościoła wózków ani nosidełek. Gdy trzymacie na rękach dziecko Wy bądź rodzice chrzestni, to ja mam możliwość do zrobienia idealnych zdjęć. Gdyby Wasze maleństwo było w tym czasie w wózku lub nosidle, miałabym niewiele okazji do zrobienia Wam zdjęć, na których wspólnie Was widać.
To jak trzymacie Wasz skarb przytulony do piersi podczas pierwszego sakramentu, jest cudownym momentem aby uchwycić go na zawsze.

Absolutnie nie naciskam by maleństwo było cały czas na rękach lub bez fotelika czy wózka.  Jeśli wasze maleństwo zaśnie podczas jazdy samochodem w foteliku i chcecie mu dać chwilę na drzemkę bo wiecie że obudzenie skończy się płaczem – dajcie mu ten czas. 

Bardzo mi zależy na tym, abyście zajęli sobie pierwszą ławkę – jest ona bardzo ważna i kluczowa. Frontowy rząd ma pomóc mi w wykonaniu dla Was jeszcze lepszych zdjęć – jeśli usiądziecie na samym przodzie to po prostu nikt Was nie będzie zasłaniać.
Gdybyście natomiast znaleźli się w drugiej lub trzeciej ławce – wtedy ujęcia będą musiały być ciasno i blisko skadrowane, a pamiątkowa z Chrztu Świętego będzie mniej interesująca.

Gdyby istniała taka możliwość to porozmawiajcie z Księdzem i podpytajcie o szczegóły jak będzie wyglądać przebieg Chrztu. Wcześniejsze ustalenie detali pozwoli nam uniknąć niejasności. Zapytajcie przede wszystkim o to ile jest Chrztów tego dnia, które ławki są przeznaczone na chrzczone dziecko z rodzicami – czy jedna ławka jest dla jednej rodziny, czy reszta rodziny ma osobną i wyznaczoną ławkę. Dopytajcie też czy Ksiądz przychodzi po Was pod drzwi Kościoła, czy może całą ceremonia zaczyna się odrazu w Kościele.

Przebieg Liturgii

Około 5-10 minut przed rozpoczęciem się Mszy Świętej, rodzice z dzieckiem i rodzicami chrzestnymi powinni ustawić się wyznaczonym do tego celu miejscu, najczęściej jest to ławka lub na wprost ołtarza. Tam bowiem czekacie na Księdza, który powinien do Was przyjść. Tak to przynajmniej wygląda w większości Kościołów – natomiast jak wspominałam wyżej, lepiej dopytać o to zawczasu.
Później (zazwyczaj jest na początku mszy ) Ksiądz kreśli na czole dziecka znak krzyża, następnie zaprasza rodziców oraz rodziców chrzestnych, aby uczynili to samo. Proszę nie stawajcie na wprost dziecka, starajcie się ustawić troszkę z boku, bym miała możliwość wykonać zdjęcie. Podczas wykonywania kciukiem znaku krzyża na główce Waszej pociechy postarajcie się robić to bez pośpiechu, z zamkniętą dłonią i tylko wystawionym kciukiem.
Zwróćcie szczególną uwagę aby podczas wykonywania tej czynności nie zasłaniać całej twarzy dziecka ręką- poćwiczcie w domu ten ruch – to ważny moment i zawsze staram się uchwycić go na zdjęciach dla Was. Jednak gdy buzia dziecka lub całe dziecko będzie zasłonięta podczas tej czynność, nie będzie to dobrze wyglądać.

Nie stresujcie się że nie będziecie wiedzieć co zrobić w danym momencie, Duchowny mówi zawsze jaką czynność powinniście wykonać w danym momencie. Jednak chce Wam po krótce przybliżyć jak przebiega liturgia, by zdjęcia z tego uroczystego dnia były dla Was piękną pamiątką. 

Liturgia sakramentu podczas Chrztu św.

Podczas liturgii sakramentu Chrztu wszyscy udają się do chrzcielnicy o i ile wystąpi taka konieczność. Najczęściej jednak wszystko odbywa się to przed ołtarzem i Ksiądz używa tylko naczynia chrzcielnego.
Teraz kolejnym etapem będzie polewanie główki dziecka Wodą Święconą. Jest to najważniejsza czynność podczas całej ceremonii Chrztu oraz najtrudniejszy momenty do sfotografowania – gdyż każdy Ksiądz wykonuje tą czynność inaczej. Możemy to tylko przewidzieć w ostatniej chwili zachowanie Księdza, podczas gdy przystąpi do tej czynności.

Jeśli Duchowny jest praworęczny, to trzymajcie dziecko na lewym przedramieniu – jest to najlepsze rozwiązanie i najczęściej wykorzystywane. W takiej sytuacji gdy Ksiądz stoi z Wami na wprost „twarzą w twarz” lub po Waszej lewej stronie, to nie powinien zasłaniać twarzy dziecka.
Po polaniu główki Wodą Święconą, Ksiądz odmawia modlitwę i namaszcza Krzyżem Świętym po główce dziecko.

Następnie dziecko otrzymuje białą szatę od matki chrzestnej – starajcie się aby tę czynność wykonywać w taki sposób aby znowu nie zasłonić całego dziecka i wykonać tą czynność powoli.

Później ojciec chrzestny zapala świecę od paschału. Zapalcie tą gromnicę ustawiając się w miarę możliwości do mnie bokiem, tak by nie zasłaniać czynności zapalania.Najlepiej zorientujcie się kontem oka z której strony stoję i czekam aby zrobić Wam zdjęcie.
Zdarza się też tak że Duchowny prosi o świecę, odpala ją od paschału i przekazuje ją ojcu chrzestnemu. Tak jak wspominałam, w każdym kościele troszkę inaczej mogą wyglądać pewne obrzędy. Ja jestem cały czas blisko Was i na bierząco w miarę możliwości będę dawać Wam wskazówki.

Po zakończeniu obrzędu Chrztu Świętego możecie wrócić z dzieckiem na swoje miejsca.

Dalsza Msza Święta przebiega zgodnie z nakazanym rytuałem. Po uroczystości zachęcam do wykonania zdjęć przed ołtarzem z najbliższymi oraz zdjęcia grupowego całej rodziny. Natomiast wykonanie takiego zdjęcia zależy od kilku czynników, mianowicie od ilości Chrztów oraz czy po uroczystości Chrztu nie ma odrazu kolejnej Mszy Świętej. Takie zdjęcie możemy również zrobić przed Kościołem, o ile pogoda na to pozwoli. Jeśli towarzyszę Wam na przyjęciu, wtedy zdjęcie całej rodziny można wykonać podczas trwania takiego przyjęcia – gdy tylko będzie tam dostateczna ilość miejsca.

Uroczyste przyjęcie z okazji Chrztu Świętego

Gdy towarzyszę Wam podczas przyjęcia, to pierwsze zdjęcie wykonuje to zdjęcia sali, detali- jeśli uda mi się dotrzeć przed gośćmi. Ale mogę Wam zdradzić że do tej pory zawszę się udawało;)Jeśli jest taka możliwość robię zdjęcia podczas składania życzeń i wręczania prezentów. Nie fotografuje gości podczas ucztowania. Szukam momentów, gdy babcie, ciocie lub inne bliskie osoby bawią się z Waszą pociechą i wtedy wykonuje zdjęcia reportażowe. Jeśli nie ma możliwości wykonania takich zdjęć, z różnych przyczyn np. Maleństwo zmęczone całą sytuacją poszło spać, nie martwcie się. Dajemy maleństwu jakiś czas na drzemkę, a gdy już wasza pociecha nabierze sił , skupiam się na zdjęciach pozowanych z najbliższymi.

Mam nadzieję, że przestudiowaliście cały poradnik oraz poleciliście przeczytanie go przyszłym rodzicom chrzestnym oraz rodzinie.

Jeśli chodzi o porady i wszelkie wskazówki z mojej strony dotyczące przebiegu ceremonii Chrztu Świętego, to to już na tyle. Oczywiście jeśli macie jakieś pytania to nie krępujcie się i śmiało je do mnie kierujcie.

Do zobaczenia na sesji.